Глютамін
Глютамін – замінна амінокислота, яка синтезується в організмі людини у достатній кількості. Міститься у тварин та рослинних джерелах: м'ясо, риба, молочні продукти, шпинат, боби, буряк. Глютамін має вирішальне значення для багатьох метаболічних функцій, включаючи синтез білка та глутатіону, вироблення енергії, підтримання оптимального антиоксидантного статусу та імунну функцію.
Амінокислота виробляється у скелетних м'язах. Далі вона поширюється органами через кров, надходячи в нирки, м'язи, а також печінку і тонкий кишечник. Глутамін може надходити в організм з інших видів спортивного харчування: сироваткового протеїну та казеїну. Глютамін є найпоширенішою амінокислотою в організмі, що містить понад 20% від загальної кількості циркулюючих амінокислот. Близько 60% глютаміну знаходиться в м'язових тканинах.
Навіщо потрібен глютамін для спортсменів
Найбільш поширеними формами є таблетки та порошок. Добавка спрямована на підтримку здоров'я та імунної системи спортсмена, зменшення м'язових болів, прискорення метаболізму, покращення вироблення гормонів, збільшення запасу глікогену. Глютамін – це ефективний спосіб для прискорення росту та відновлення м'язової тканини організму.
На відміну від природного глютаміну, що виробляється організмом, L-глютамін синтезується в лабораторії з білків тварин або ферментованих рослинних сполук. У комерційному світі він продається як добавка, що використовується для зростання м'язів у бодібілдингу та інших силових видах спорту.
Чому рекомендується додати до раціону спортпит глютамін при інтенсивних тренуваннях:
- Амінокислота тісно пов'язана із синтезом білків у м'язах. Надлишок викликає анаболічний стан, що запобігає катаболізму. І навпаки, дефіцит спричиняє втрату м'язової тканини.
- Добавка здатна ефективно знижувати швидкість окислення лейцину та підвищувати його осадження. Це позитивно впливає на дію лейцину у клітинах скелетних м'язів. Тому L глутамін радять поєднувати з BCAA.
- Хоча глютамін не безпосередньо впливає на зростання м'язової маси, він піклується про регенерацію м'язів після напружених занять спортом. Добавка ефективна у боротьбі з м'язовою лихоманкою та відновлює запаси енергії.
Амінокислота глютамін також дуже ефективна для зменшення тяги до цукру та алкоголю. Також препарат стимулює вироблення власного гормону росту. Людям з тяжким захворюванням печінки та проблемами ШКТ, прийом рекомендується після погодження з лікарем. Причиною нестачі амінокислоти може стати дієта з низьким вмістом білка або висока спортивна активність. У цих випадках організм вичерпує амінокислоту більше, ніж може виробляти або приймати з їжі, тому спортсмени вдаються до використання глютаміну.
Коли і як приймати L-глютамін
Глютамін у бодібілдингу вважається актуальною спортивною добавкою. Доза, що рекомендується, становить від 2 до 5 грам. Добова доза не повинна перевищувати 10г. Приймати добавку варто 2-3 рази на день:
- у дні відпочинку - після пробудження натще і перед сном.
- у дні тренувань - з ранку на голодний шлунок, після тренування та перед сном, або після тренування та перед сном.
Після стандартного тренування рівень глютаміну знижується на 50%, а плазми – на 30%. В результаті тіло починає використовувати м'язову енергію замість вуглеводів. Глютамін перешкоджає цьому процесу. На природне відновлення рівня амінокислоти у тілі йде близько 5 днів, тому без харчових добавок досягти бажаного результату складно. Спортивне харчування глютамін можна використовувати для більшого ефекту від фізичних навантажень з: BCAA, L-карнітин, креатином і гейнером. Перед тим, як вибрати якісний глютамін, рекомендуємо почитати відгуки.
Купити глютамін в Києві та Україні — АтлетМаркет.
Глютамін, ціна якого варіюється в залежності від: бренду, фасування, виду (порошок або капсули) може бути придбаний на найвигідніших умовах в інтернет-магазині «АтлетМаркет». У каталозі продукції представлені такі відомі бренди як: Biotech, Olimp, Optimum Nutrition, Athlete Genetics. Швидка доставка товарів здійснюється у всі міста України. Крім того, клієнтам доступний самовивіз спортпіта в Києві (адреси роздрібних магазинів можна знайти в розділі «Контакти»). У разі виникнення труднощів, зв'яжіться з фахівцями компанії. Оформити замовлення можна онлайн на сайті або за телефоном.
Відповіді на поширені питання
✔️ Які критерії впливають на розмір добової дози глютаміну?
Ключовими параметрами для розрахунку точної денної дози добавки є маса тіла і частота фізичних навантажень. Також враховується загальний стан здоров'я людини та особливості добового раціону харчування.
✔️ Чому глютамін у порошку краще капсульної форми?
Порошкову форму добавки простіше розчиняти у воді, вона швидше засвоюється організмом. А за допомогою спеціальної мірної ложки легко відміряти потрібну дозу порошку глютаміну.
✔️ Кому не можна пити глютамін?
Добавка майже не має протипоказань. Але людям із травмами голови або після нейрохірургічних операцій перед вживанням глютаміну рекомендується проконсультуватися з лікарем.